Információ

Feladatok

Mérések

Felhasználás

 
     1. Felhasználás

     2. Képek

  Felhasználás

A napenergia közvetlenül vagy közvetve alkalmazható. Az elnyelt sugárzási energia elektromos vagy hőenergia formájában hasznosítható.

A közvetlen alkalmazásnál a hőenergiát melegítésre, az elektromos energiát mechanikai munkavégzésre vagy egyéb célok elérésére használhatjuk.

Közvetett felhasználás történik, amikor a nyert energiát egy bizonyos idő elteltével kívánjuk alkalmazni. Ekkor a nyert elektromos vagy hőenergiát tárolni kell. Például a világosban, délelőtt nyert elektromos energiát akkumulátorokban tároljuk, hogy éjjel, a sötétben világításhoz alkalmazhassuk. Egy másik példa: a nyáron hatalmas sugárzási energiával felmelegített vizet tartályba, tóba juttatva tároljuk, hogy télen, a fűtési idényben felhasználhassuk. Ezt a tárolási módszert a természettől lestük el.

A fényelektromos rendszerek alapegysége a fényelem, a napcella. A napcellában az adalékolt szilícium fénnyel megvilágított negatív, illetve pozitív vezetési típusú rétegei között feszültségkülönbség keletkezik. Ha ezt fogyasztóval áthidaljuk, az áramkörben áram folyik.

A napenergia aktív hasznosítása

A 31. táblázatban bemutatjuk, hogyan hasznosítható a napsugárzás a fűtőanyaggal való takarékosságra. A példában szereplő adatok azt mutatják, hogy a napsugárzás kisegítő fűtésként 30% fűtőanyag-megtakarítást eredményez a téli hónapokban. Nyáron a berendezés meleg vizet termelhet, illetve légkondicionálót működtethet fokozva az otthon kényelmét, javítva a pihenés feltételeit.