Információ

Feladatok

Mérések

Felhasználás

 
     1. Számítási példa PV
         rendszer
         méretezéséhez

     2. Számítási példák

     3. Megoldások

 

Számítási példák

1. példa (modulfelület számítására)

Egy h = 13%-os modulhatásfokkal rendelkező polikristályos napgenerátornak el kell látnia egy 500 W teljesítményű kiskerti berendezést, mivel a közüzemi hálózatra való csatlakozás nem lehetséges. Csak egyenáramú fogyasztókat kapcsolnak a napgenerátorra. Mekkora modulfelületre van szükség 500 W-os a betápláláshoz? (STC, besugárzási érték=1000 W/m2)

2. példa (modulfelület számítására)

Elméletben mekkora h =10 %-os hatásfokú (éves), monokristályos napmodulfelületre, s hány modulra van szükség, ha egy 3600 kWh éves energiaszükséglettel rendelkező háztartást kívánunk ellátni váltakozó feszültséggel, napenergia segítségével?
Mennyibe kerül egy ilyen berendezés?

3. példa (napmodul energiamegtérülési ideje)

1 m2-es napmodul előállításához 195 kW energiát használnak fel. Ez a modul mennyi idő alatt téríti meg ezt az energiát a Közép-Európában érvényes 1000 kWh/m2 ´ év besugárzási teljesítmény alapján?
Minden további építőelem és komponens energiafelhasználását nem vesszük figyelembe!

4. példa (széndioxid megtakarítás)

Jelenleg Európában minden egyes, erőműben (szén, olaj; gáz …) előállított kWh elektromos energia kb. 0,62 kg széndioxid kibocsátással jár.

a) egy 2 kW-os PV-berendezés 25 év alatt mennyi széndioxidot takarít meg?

b) hány m2 erdő szükséges ahhoz, hogy egy 500 MW-os szénerőmű évi 8600 üzemórájában kibocsátott széndioxid mennyiséget kompenzálja? (1000 m2-es vegyes erdő (tűlevelű és lombhullató fákból) évente 1000 kg széndioxidot köt meg.)

5. példa (hálózatba építés)

Mekkora energiát képes éves szinten betáplálni a hálózatba egy 30 m2–es tetőről, egy monokristályos cellákból és szabályzóból álló napgenerátor?